Planujesz kupić używane urządzenie IPL? Odpowiemy czy warto.

Warto, pod warunkiem, że używany sprzęt będzie spełniał kilka podstawowych warunków.

Zakup sprzętu z drugiej ręki można śmiało porównać do kupna używanego auta. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku nie znamy i prawdopodobnie nigdy nie poznamy całej historii użytkowania. Wiąże się to z ryzykiem, ze dokonując nieodpowiedniego wyboru możemy stać się posiadaczami wyeksploatowanego „grata” zamiast bezpiecznego sprzętu. Zdajemy sobie sprawę, że część naszych klientów dopiero zamierza rozpocząć swoja przygodę z tego typu zabiegami i nie posiada specjalistycznej wiedzy niezbędnej do oceny stanu technicznego przy zakupie.

Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma istotnymi wskazówkami, które być może ochronią Państwa przed podjęciem niewłaściwej decyzji.

  • Wygląd zewnętrzny
    Jest to pierwszy a zarazem najłatwiejszy etap oględzin sprzętu. Zwróćmy uwagę w jakim stanie jest obudowa, czy posiada pęknięcia, obtłuczenia, zarysowania i odpryski lakieru. Uszkodzenia tego elementu mogą świadczyć o ewidentnym zaniedbywaniu przez personel salonu lub o tym , że sprzęt był wypożyczany. Weźmy pod uwagę, że urządzenia pracujące w wypożyczalniach często są obsługiwane przez osoby, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy o prawidłowej eksploatacji sprzętu.

 

  • Wygląd głowicy zabiegowej IPL/ Elight/ SHR


glowica

Głowica zabiegowa jako element wykonawczy wymaga poświecenia większej uwagi. Po pierwsze oceńmy stan obudowy głowicy, węża połączeniowego (peszel) oraz wtyczki do urządzenia. Głowica z racji swojego zastosowania powinna być dezynfekowana po każdym zabiegu. Niestosowanie się do tej zasady spowoduje, że wysychający żel pozostawi liczne odbarwienia na obudowie. Wszelkiego rodzaju uszkodzenia rękojeści typu pęknięcia, nadtopienia mogą świadczyć o intensywnej eksploatacji lub też niefachowej obsłudze serwisowej. Kolejnym niezmiernie ważnym elementem konstrukcyjnym głowicy jest reflektor (odbłyśnik), który ma ogromny wpływ na moc emitowanego światła. Możemy go łatwo sprawdzić zaglądając w kryształ głowicy, przy wyłączonym urządzeniu oraz bez filtra zabiegowego. Element ten działa na zasadzie zwierciadła i tak jak zwierciadło powinien być lśniący w (zazwyczaj) jasnożółtym kolorze. Zwrócić należy uwagę, ze możemy spotkać głowicę z tzw. stałym filtrem i w takiej sytuacji najprawdopodobniej nie będziemy w stanie określić zużycia odbłyśnika. Pamiętajmy, że są to elementy optyczne i najmniejsze niedoskonałości spowodują znaczne straty osiągów całego sprzętu. Zużyty odbłyśnik przyczynia się także do przyspieszonego zużycia lampy ksenonowej oraz do przegrzewania głowicy. Ze względu na to, ze lampa jest zabudowana w optyce trudno jest zweryfikować jej zużycie bez uprzedniego demontażu. W przypadku gdy trafimy na głowicę z wymienionymi wyżej wadami możemy być pewni, że nie posłuży nam ona długo.

  • Stan filtrów zabiegowych
    Filtry to wyznacznik dbałości personelu o sprzęt. Jest to delikatny element optyczny, który podlega naturalnemu zużyciu podczas pracy, jednak jego trwałość jest ściśle uzależniona od czystości. Kontrolując stan filtrów zwróćmy uwagę czy nie ma na nich ciał obcych tj. kurz, włosy czy odciski palców. Filtry nie powinny mieć wypalonych plam co łatwo sprawdzić patrząc przez nie pod światło.
Wypalony filtr IPL

Wypalony filtr IPL

  • Wygląd wtyczki głowicy
    Podczas zakupu przyjrzyjmy się uważnie w jakim stanie znajduje się wtyczka i gniazdo łączące głowicę ze sprzętem. Wszelkiego rodzaju uszkodzenia, nadtopienia mogą spowodować zwarcie i w najgorszym wypadku poważne uszkodzenie maszyny.
  • Ekran dotykowy
    W urządzeniach wyposażonych w ekran dotykowy zwróćmy uwagę na prawidłowe reakcje ekranu na dotyk palca/ rysika. Niedopuszczalne są samoczynne zmiany wybranych opcji/ parametrów na ekranie urządzenia. Nie bójmy się ekranów dotykowych. Prawidłowo obsługiwane charakteryzują się bezawaryjną pracą oraz wygodą użytkowania.
  • Chłodzenie
    Zdecydowana większość urządzeń dostępnych na rynku jest wyposażona w potrójny układ chłodzenia tj. wodny, powietrzny i półprzewodnikowy. Te trzy systemy ściśle ze sobą współpracują i awaria jednego prowadzi do zmniejszenia wydajności całego układu. W prawidłowo działającym układzie po ok 2-3 minutach po włączeniu chłodzenia kryształ głowicy powinien być odczuwalnie zimny. Kolejnym etapem testu jest oddanie ok 40-60 strzałów w odstępach czasu co 1-2 sekundy i ponowna ocena temperatury kryształu. Po takim teście kryształ nie powinien być gorący.
  • Wyzwalanie strzałów
    Załączanie lampy w urządzeniach IPL charakteryzuje się pojedynczym wyraźnym kliknięciem słyszalnym z urządzenia, co oznacza przejście do stanu gotowości. To charakterystyczne klikniecie powinno być słyszalne jedynie przy włączaniu lub wyłączaniu lampy. Kilkukrotne „strzelanie” urządzenia przy próbie uruchomienia lampy wskazuje na nieprawidłowości w działaniu systemu.
  • Przebieg
    Przebieg urządzenia można zweryfikować na podstawie licznika najczęściej zamontowanego w urządzeniu. W zdecydowanej większości wskazuje on łączna wykonaną ilość strzałów. Nie należy jednak traktować go jako wyznacznika przy zakupie, ponieważ może nie być do końca miarodajny ze względu na możliwość jego skasowania. Niektóre głowice są wyposażone w liczniki, które są resetowane przy każdej wymianie lampy co pozwala na oszacowanie ilości wykonanych strzałów.

Wyżej wymienione czynniki pozwolą na wstępną ocenę stanu urządzenia, którym jesteśmy zainteresowani. Ze względu jednak na różnorodność sprzętu dostępnego na rynku nie jesteśmy w stanie podać jednoznacznego przepisu na udany zakup. Weźmy pod uwagę, że mamy do czynienia ze sprzętem używanym, dlatego też dopuszczalne są jego minusy, jeśli jednak jest ich zbyt dużo, trzeba się zastanowić, czy warto ten konkretny egzemplarz kupić.

Postępowanie według powyższych wskazówek w 100% nie wykluczy wszystkich usterek ze względu na złożoność działania maszyny IPL, dlatego zapraszamy do skorzystania z naszych usług w celu przygotowania urządzenia do bezpiecznej i efektywnej pracy.

Zespół Spectek.

Tagi: , , , ,