Tym razem pod lupę bierzemy filtry zabiegowe w urządzeniach do fototerapii IPL. Od ich stanu ściśle uzależniona jest emisja światła odpowiedniej długości fali, a co najważniejsze bezpieczeństwo klienta. Regularnie przeprowadzany serwis urządzeń typu IPL, regeneracja głowicy bądź wymiana lampy nie będą w pełni efektywne, jeżeli posiadamy wyeksploatowane filtry zabiegowe. Podpowiemy dlaczego tak ważne jest ich odpowiednie zastosowanie i czym może skutkować praca ze zniszczonym filtrem.
Do czego służy filtr optyczny w głowicy zabiegowej IPL?
Filtry zabiegowe w głowicach urządzeń wykorzystujących impulsowe źródło światła (IPL, Elight, SHR, VPL) służą do zatrzymywania (odbijania bądź pochłaniania) niepożądanych długości fal emitowanego światła. Zastosowanie konkretnego filtra pozwala na emisję fali o określonej długości nie dopuszczając do uszkodzenia skóry w trakcie zabiegu.
Zalety stosowania filtrów:
Podstawowym atutem pracy głowicą z możliwością wymiany filtrów jest dopasowanie rodzaju terapii. Zmiana długości fali pozwala na zwiększenie absorpcji światła przez chromofory skóry. Kupując urządzenie IPL z kompletem filtrów ograniczamy koszty związane z zakupem kilku urządzeń do różnych typów terapii. Zmieniając filtr oraz dostosowując parametry, za pomocą tego samego urządzenia możemy przeprowadzić wszystkie zabiegi z zakresu fototerapii IPL.
Wady:
Przy nieprawidłowej eksploatacji filtrów ulegają one szybkiemu zniszczeniu tracąc swoje właściwości. Nieodpowiednia eksploatacja tych podzespołów najczęściej polega na pracy z wykorzystaniem zanieczyszczonego filtra. Każdy włos, włókno, resztki żelu bądź odciski palców znajdujące się na „szkiełku” w momencie emisji światła powodują jego nieodwracalne uszkodzenia. Wszelkie zmiany koloru (jasne odbarwienia lub brązowe plamy) filtra nieodwracalnie zmienia jego właściwości optyczne wykluczając z dalszej eksploatacji.
Różnorodność urządzeń dostępnych na rynku, powoduje również zróżnicowanie w wyglądzie i montażu filtrów. Coraz częściej design aparatury powoduje problemy z ergonomicznym zamontowaniem filtrów w głowicy zabiegowej. Nieodpowiednio zamontowany filtr może wypaść z głowicy u ulec stłuczeniu.
Wszelkie uszkodzenia i zmiany w wyglądzie filtrów wpływają na spadek ich skuteczności i niebezpieczeństwo uszkodzenia skóry klienta.
Dbajmy regularnie o stan filtrów, na których pracujemy, gdyż proste czynności mogą znacznie wydłużyć ich żywotność. Nie ryzykujmy bezpieczeństwa klienta ani renomy salonu. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z serwisem bądź wymienić filtr na nowy.